Přeskočit navigaci.

Reportáž z letního tábora Léto bez hranic 4 - 2014

Reportáž z letního tábora Léto bez hranic 4 v roce 2014 – Western – Montezumova kletba. Budeme se snažit, podle možností připojení, dávat sem aktuální informace o dění z našeho letního tábora letošního Léta bez hranic 4 (3. – 15. 8. 2014) a nějaké fotečky.

15.8. PŘÍJEZD DĚTÍ DO PRAHY PODLE PLÁNU

 

11.8. Pondělí

11-8-foto1-nahled Ráno jsme dorazili do kdysi bohatého SantaFé. Místní ekonomika v troskách. Jistojistě dopad kletby. Naším úkolem tedy bylo načas odložit kolty a pomoci místních obyvatel mesto znovu oživit. Založili jsme vlastní krámky a urputně kšeftovali. Někdo měl kadeřnický salón, jiný zase provozoval poštu. Společnými silami jsme tedy alespoň trochu vytrhli SantaFé z krize a v místním biografu pak shlédli legendu o sedmi mužích, kteří jednou pomohli chudým vesničanům porazit zlého banditu Calderu a jeho bandu…

 

10.8. Neděle

10-8-foto1-nahled 10-8-foto2-nahled Z Olmecova vyprávění jsme se předchozího dne dozvěděli, že jej přepadl šerif Silver. Chlapík, který nás doposud vedl a podněcoval k pronásledování Olmeci. Ukradl poklad a jeho prokleté mince rozházel po Indiánském pohřebišti, kde rozstřílel dynamitem mohyly Apačů. Náčelník Apačuk nás hned ráno požádal, jestli bychom jeho padlým Rudým bratrům nevystavěli hroby nové a slíbil případnou odměnu a možná informaci, kam se za Silverem znovu vydat. Tedy jsme dopoledne stavěli hroby a odpoledne jsme se na stejné místo vrátili a pomocí Apačských mincí s vlastní mocí se snažili nemrtvé apače vrátit zpět do Věčných lovišt. Byl to tuhý boj, ale nakonec se nám i toto podařilo. Večer následovala indiánská tancovačka, při které jsme později, když zapadlo slunce, vstupovali do „Lesa předků,“ kde ve tmě našeptávali starodávné kouzlo, které jsme po výlezu z lesa vyslovili pod Apačukovým vedením u takzvaného Zrcadla realit. Zjevil se nám Silver a nic netušící při svém chvástání, jak jsme hloupí a na všechno naletěli, prozradil, že jeho příští zastávkou je bohaté městečko SantaFé a pak dál San Francisko… A že s pokladem pojede ještě dál přes moře, až do dalekého Japonska. Jeho záměrem je totiž pomocí Montezumovi kletby zničit, podobně jako Mexico, celý svět…

10-8-foto3-nahled

9.8. Sobota…

foto1-9-8-nahled foto2-9-8-nahled Dopoledne jsme se znovu zdokonalovali ve svých schopnostech. Vyšlo druhé číslo WestTimesů, ve kterém se mimo jiné psalo o tom, že předchozího dne na Divoký západ dorazili až z dalekého Japonska Ninjové.
Nebe se také dopoledne tvářilo, že by mohlo ukázat svoji ošklivou tvář, ale naštěstí se nakonec usmálo a tak jsme po obědě mohli lozit pod dohledem Oklahomských horolezců na Vysoká lana (děti, které měly vysoká lana přiobjednána v přihlášce) a cvičit se tak, kdyby náhodou jednou došlo na přechod Skalistých hor. Dokonce se udělalo natolik hezky, že jsme mohli Ninjům předvádět, jak to u nás chodí a pistolníci se stříleli vodními pistolemi a polévali vodou. „Nejsme přece žádná ořezávátka!“ Zněl náš vzkaz směrem k nim.
Večer však z týpí, kde celý den promlouval s Manitouem, přišel Apačuk a přiznal, že potřebuje naši pomoc ve vyléčení Olmecy. Podivili jsme se, že takového padoucha přece nemá smysl zachraňovat, ale bylo příliš mnoho otázek, které nám musel zodpovědět. Co se stalo s pokladem? Proč v delíriu vykřikuje jen „Žužu“? A tedy nás Apačuk naučil několik málo indiánských léčivých kouzel a jen díky tomu se Olmeca neodporoučel do Věčných lovišť. To, co nám však po té řekl, v nás vyvolalo strach a pochybnosti o tom, co je dobro a co je zlo…

8.8. Pátek…

foto1-8-8-nahled foto2-8-8-nahled PrimeTown. Město, o kterém jsme mnoho slyšeli, ale viděl ho dosud jen málokterý z nás. A také BrezCity (Březnice). Dnes byl den, kdy jsme jeli pátrat po Olmecovi do těchto dvou míst. V PrimeTownu jsou slavné lázně, které založili již první osadníci a jsou pověstné jedinou tubovitou klouzačkou na Divokém západě (výlet do aquaparku pro děti, které ho měly přiobjednaný v přihlášce). Krásně jsme se zde osvěžili a ti, co do PrimeTownu nešli, nemuseli želet, protože se svezli mašinou do BrezCity, které je zase pověstné svými zbrojními dílnami. Naši Zelenáči, kteří vlastně již dávno nejsou Zelenáči, nýbrž Kovbojové, se mohli vybavit pistolema, aby se dostali na další level, tedy Pistolníků.
Celý den bylo krásné počasí a tedy pláštěnky mohly zůstat vespod našich cestovních vaků, a to bylo jedině dobře.
Po návratu do našeho tábořiště jsme si připravili táborový oheň a opékali buřty. Když v tu chvíli se najednou z dýmu zjevil jakýsi podivný, vlasatý muž a podpíral Olmecu strefeného šípem. Představil se jako Apačuk – náčelník a šaman Apačů. I když jsme se chtěli Olmecy hned chopit, nedovolil to a vzal jej do svého týpí, že jej bude léčit. Plni nejistoty jsme pak ulehali do svých skromných příbytků a byli zvědavi, co bude následovat dalšího dne.
 

7.8. Čtvrtek…

foto1-7-8-nahled foto2-7-8-nahled Dnes byl v plánu odpočinkový den. Dopoledne jsme s pistolníky sbírali zásoby v lese. Hub či borůvek je v okolí požehnaně a tedy se nemusíme bát, že na naší výpravě bude v následujících dnech řádit hlad. Po obědě jsme s šerifem Silverem dorazili do Sing-Singu. V lomu, kde odpalovali dynamit tři trestanci jsme se dozvěděli, že tudy procházel Olmeca se svojí bandou. Nejprve trestanci zapírali, ale když jsme jim slíbili, že jim předvedem, co v životě neviděli – divadlo – svolili, že možná by nám mohli ukázat, kterým směrem se vypravit. Tedy během dvou hodin naše bandy nacvičili historky o svých Pistolnických legendách a mohli jsme se sejít v improvizovaném amfiteátru Sing-Singské věznice. Jelikož se historky o Jednookém Jackovi či Toni Dori velice líbily, prozradili nám, že Olmeca se vydal směrem do Prime Townu. Tedy večer jsme šli dříve spát, abychom byli na další den připraveni v plné síle.

poznámka reportéra: PrimeTown – Příbram
Čím více se k nám dostává mincí z pokladu, tím více se zdá, že Montezumova kletba slábne. Počasí se zlepšuje a snad naše kůže i z hnědne pod svitem sluníčka.

6.8.

foto1-6-8-nahled foto2-6-8-nahled Amerika. Ještě nepohlcená temnými mraky, které se však chystají spolknout jistě i ji. Velká to země plná možností a pro každého pistolníka země svobody, cti a odvahy. Ráno nás tu konečně přivítalo Slunce. Dopoledne jsme pak mohli za příjemného počasí zdokonalovat svoje schopnosti. Sice to nebyla střelba nebo rychlé tasení koltu, nicméně i takové divadelnické schopnosti nebo umění výtvarné, je prospěšné. Také se někdo zdokonalil ve sportu a jiný v gamblerství deskových her, které je pro každého tolik důležité, když hrajete o zlaťáky v nějakém pochybném saloonu s pochybnými existencemi. To vše monitorovali novináři, kteří soutěží o první Pullitzerovu cenu na divokém západě.
Odpoledne se temná mračna však znovu stáhla a nám bylo jasné, že nesmíme jen postávat na místě, ale také znovu pátrat kudy se ten Olmeca mohl vydat. Místní prosťáček s ovcí sice chvilku zapíral, ale když jsme mu vysvětlili, že zlato, kterým byl uplacen, je prokleté, zděšeně jej upustil na zem a řekl, že bohužel už zahladil stopy. Poradil nám však, jakým směrem se po oněch zahlazených stopách máme vydat a my tak zjistili, že dalšího dne bychom se měli vydat více na Sever. Bylo to únavné putování a chvíle klidu při lehkém večerním vánku a za zpěvu cikád, přišla vhod. I zítra si snad více odpočineme a užijeme si slunce, které nám tato země zázraků přináší.

poznámka reportéra: Snad je možné, aby jste si přečetli výtvor našeho novinářského kroužku, který zasílám společně s několika málo fotkami…

 

5.8.

foto1-5-8-nahled foto2-5-8-nahled Další podmračené ráno čekalo na pistolníky ve světě, kde Olmecovou chybou řádí Montezumova kletba. Leč úsměvy a smích vše zlé dokáže odvrátit. S tou vírou jsme se vrhali dopoledne do her, které pro nás připravili naši oddíloví vedoucí.
Hrát se však nemůže pořád, zvlášť, když máme na bedrech tak důležitý úkol. Dopadnout padoucha, který už jistě utrácí prokletý poklad za hlouposti v Americe. A skutečně. Ale abychom mohli i my do Ameriky, museli jsme tam dostat své vybavení. Klobouky, pistole a mustangy. Na hranicích však hroziví hraničáři s celníky chtěli za každou jednu věc přemrštěné clo, a tak nám nezbylo nic jiného, než si vybavení propašovat. Něco sice uvízlo v jejich hamižné síti, ale i tak jsme se dostali na druhou stranu s dostatečným počtem zásob a akorát včas, než kletba pohltila Mexico do nicoty.
Mohli jsme si tedy oddechnout a užívat Americké půdy. A jak jinak slavit, než první velkou Countrytékou v novém Saloonu.

Poznámka reportéra: Sice nebe jest věčně podmračené, deště z něj však padá málo. Asi nějaká Montezumova ochranná magie, protože ten starý vládce tam ve věčných lovištích ví, že jsme tu, abychom  napravili, co Olmeca napáchal… 

 

4.8.

d0408_1-nahled d0408_2-nahled Probudili jsme se do prosluněnného rána. Jakoby kletba vznesená Montezímou byl jen jakýsi přelud, který se nám zdál předchozí noci. Tedy jsme se mohli naučit základním táborovým dovednostem, jako jsou uzle, šifry nebo rozdělávání a typy ohňů. Bohužel se nad táborem začalo již během dopoledne opět smrákat. Kletba musí být reálná. Olmeca a jeho banda musí být dopadena. Všude visely plakáty, které nabízely odměnu za tohoto lotra a to celých 10.000 dolarů. Plakáty nechal vyvěsit Šerif Silver a přilákaly do městečka pistolnické legendy, toužící po této velké odměně. Sami se však nemohou nikdy postavit takovému bídákovi, jako je Olmeca. Tedy i oni potřebují svoje bandy. A aby se mohli naši zelenáči stát sami legendami, musí vstoupit do bandy jedné z nich. Tedy formou hry a náhody se všichni rozřadili a za chvíli mohli vyrábět plakáty propagující bandy. Bohužel chvilkama pršelo, takže jsme si nasazovali pláštěnky a zase je sundávali. A tak stále dokola, až přišla pomalu večerka a plni očekávání dalšího dne, plni touhy dopadnout Olmecu, jsme ulehli do svých lůžek a nechali si zdát sny plné divokých přestřelek a indiánů.

Pozn. Reportéra: K večeři byly buchtičky se Šodó…

3.8.

Ráno jsme naložili svůj náklad do dvou velkých dostavníků a odjeli v nich do bláznivého světa Divokého Západu. Po příjezdu jsme se rozdělili mezi vedoucí a za chvilku, po krátkých seznamovacích hrách, jsme se ubytovali. K obědu svíčková z Bizona. Když jsme se ujistili, že jsou všichni plni oné pistolnické energie, nebyl problém se na Divokém Západě rozkoukat.

d0408_3-nahled Kolem večeře se začalo na nebi dít čarokrásné divadlo tmavých mraků. Jakoby se někde ve světě pistolníků mělo stát něco špatného. A skutečně. Bandita Olmeca se svojí bandou vnikli do Montezumovy pyramidy, kde se zmocnili Aztéckého pokladu včetně koruny samotného Montezumy. Když si jí Olmeca nasadil na hlavu, zjevil se jakýsi mocný duch a vznesl za znění hromu mocnou Montezumovu kletbu…

 

Pozn. Reportéra.:

Bouřka se nám naštěstí vyhla a neudeřila v plné síle. Všichni jsou zdrávi a plni očekávání dalšího dne.

Z naší fotogalerie Spřátelené weby:

kamarádi zubaři: Obrázek organizace dětí a mládeže, ve kterých jsme členy:

Obrázek
logo_rdmp_1

 

 

 

Anketa
Zaregistrujte se

k zasílání informací o našich akcích přímo na Váš email. Více informací

Diskutujte o táboření
Novinky

22. 5. 2014

Bambiriáda Praha 22.-25.5.2014

Bambiriáda - prezentace činnosti organizací dětí a mládeže a středisek volného času
Místo konání: Vítězné nám. na Praze 6, u stanice metra Dejvická
Kdy: 22.-25.5.2014 vždy od 9,00 do 18,00 (neděle jen do 17,00) hodin
Naše občanské sdružení má na této akci každoročně svůj stánek.
Co vás čeká: soutěže, výtvarné dovednosti, nabídka volnočasových aktivit
více informací naleznete na www.bambiriada.cz/praha

29. 12. 2013

Letní tábory - přihlašování otevřeno

DĚTI BEZ HRANIC otevřely příjem přihlášek na letní dětské tábory 2014 - 5 turnusů - a letní tábory pro rodiče s dětmi 2014 - 5 turnusů. Všechny tábory se konají na stejných místech jako dosud.

- letní dětské tábory - více zde

- tábory pro rodiče s děmi - více zde

22. 11. 2013

Pizza party Mikulášská

30. listopadu od 11. hodin pro Vás Péťa Valterová a její vedoucí připravují tradiční Mikulášskou Pizza party.

Více informací >>

Vypsat všechny novinky

Obrázek Obrázek Obrázek
logo_maminka-nahled logo_slunicko-nahled
[CNW:Counter]