Přeskočit navigaci.

Reportáž z letního tábora Léto bez hranic 1 - 2013

Reportáž z letního tábora Léto bez hranic 1 v roce 2013. Budeme se snažit, podle možností připojení, dávat sem aktuální informace o dění z našeho letního tábora letošního Léta bez hranic 1 (30.6. – 12.7.2013) a nějaké fotečky.

10.7.

Dnes dopoledne se děti účastnily posledního workshopu. Na sportu hrály závěrečný turnaj ve volejbale, fotbale a českém   lakrosu. Na tancování si zkoušely vymýšlet vlastní sestavu na píseň Gangnam style. Děti ze zálesáctví chodily podle buzoly. Na divadle se věnovaly improvizační hře „živé obrazy“, kterou také zúročily po večeři na workshopovém festivalu. Výtvarkáři zkoušeli malování na obličej a po tomto tréninku se během festivalu nechal namalovat na různá strašidla, kočičky nebo motýlky skoro celý tábor J.

Odpoledne nás čekala etapa, ve které se jednotlivé vesnice snažily přežít konec světa. Skupinky si musely ve vyměřeném čase postavit z větví a dalších přírodnin hradbu, kterou poté pomocí šišek bránily proti Lokimu, trollům a vlku Fenrirovi, který se zase dokázal dostat ze řetězu. Děti bojovaly doslova zuby nehty J. Uprostřed boje se zjevil Ódin a utkal se s Lokim, kterého zabil. Už jsme si mysleli, že máme vyhráno, ale za chvíli se přihnal ještě vlk Fenrir, který se zakousl do mocného Ódina, ale ten v poslední agónii prohnal oštěp vlkovým tělem. Nakonec na bojišti zůstali mrtví trollové, vlk Fenrir, Loki i sám Ódin. Jediný, komu se podařilo přežít Ragnarok byli lidé, takže může začít nový věk lidstva – bez bohů a jejich rozmarů.

Po večeři se všichni účastnili workshopového festivalu, kde děti předváděly a učily ostatní, co se během workshopů naučily a také si samy mohly vyzkoušet i jiné aktivity. Na sportu se hrál fotbal, volejbal, lakros i badminton. U zálesáků se ostatní učili uzly a ukazovali svá jména pomocí morseovky. Na výtvarce bylo již zmíněné malování na obličej a výroba květin z ubrousků. Na divadle hráli různé disciplíny z televizního pořadu Partička. Na tancování se každý mohl naučit sestavu na píseň Hey soul sister. A na deskovkách se hrál Poker o žetony, kde bylo stále hodně zapálených hráčů.

Zítra nás čeká závěrečná diskotéka, tak jdeme brzy odpočívat…

9.7.

Dnešní dopoledním programem byly oblíbené živnosti. Malé děti si hrály na zákazníky, větší děti pý podnikaly, ale samozřejmě mohly také navštívit obchůdky svých kamarádů. Za služby platily vikingskými sobíky, které každý dostal. V letošním ročníku nebyl ani tak důležitý konečný výdělek podniků, jako chování k zákazníkům. V táboře se pohybovali zákazníci, kteří vyžadovali každý úplně jinou a specifickou péči. Obchůdky navštěvovala třeba matka s dítětem, zaměstnaná podnikatelka, důchodkyně, vidlák, slečinky s pejskem a nemohla chybět ani obchodní inspektorka. K tomu všemu se mezi zákazníky pohyboval také zlodějíček, který občas někde uloupil nehlídanou hotovost. Všechny tyto postavy a mnohé další hodnotily, jak jsou obchodníci schopni reagovat na jejich požadavky. Hodnocení vyhrál podnik s názvem Čtyři podnikatelé, který provozoval výuku fotbalu a nabízel tetování. Mnoho podnikatelů využívalo také služby banky, která nabízela výhodný firemní účet s úročením 10% za 15 minut.

Odpoledne a po večeři probíhala oddílová činnost a oddíly 4, 5, 6, 7 a 8 si postupně za dozoru vedoucích zkoušely nízká lana. Většina oddílů také hrála hru Férovka, která je postavená na štěstí a v jistém smyslu i na velké trpělivosti J. Cyklisti navíc odpoledne vyrazili na poslední cyklovýlet. Velcí ujeli úctyhodných 25 km, menší měli odpočinkovou projížďku s hrami.

Večer se šlo brzy spát, protože zítra nás čeká poslední etapa a v ní boj o přežití při konci světa – při Ragnaroku.

lbh1_2013_0907_1-nahled lbh1_2013_0907_2-nahled lbh1_2013_0907_3-nahled

 

 

 

 

lbh1_2013_0907_4-nahled lbh1_2013_0907_5-nahled lbh1_2013_0907_6-nahled

 

 

 

 

lbh1_2013_0907_7-nahled lbh1_2013_0907_8-nahled

 

 

 

 


8.7.
Dnes jsme se v devět hodin vypravili na celodenní výlet. Počasí nám přálo, takže krásně svítilo slunce a bylo příjemné teplo. Děti mířící do aquaparku odjely autobusem do Příbrami, kde se vydováděly v bazénu a na tobogánech, poté si snědly balíček v parku a nakonec si užily rozchod v centru Příbramy, kde si mohly nakoupit dárečky a dobrůtky podle libosti. Ostatní děti vyrazily do Rožmitálu pod Třemšínem na vlak, který je zavezl do Březnice, kde si také užily rozchod a také čtení vikingských legend v zámeckém parku.
Po večeři vypukla příprava živností, což je hra na podnikání. Děti si ve skupinkách vymyslí, jaké služby chtějí ostatním dětem poskytovat a vybírají za ně táborové peníze. Velmi oblíbenými podniky jsou kosmetické salóny, masáže, donášková služba, kreslení na zakázku a podobně. Už teď se všichni těšíme, jak si zítra dopoledne užijeme trochu hýčkání…

lbh1_2013_0807_2-nahled lbh1_2013_0807_3-nahled lbh1_2013_0807_4-nahled lbh1_2013_0807_1-nahled

 

 

 

 

 

 

 

 

7.7.
Dnešním dopoledním programem byly opět workshopy. Tanečníci pokračovali v nácviku sestav, divadelníci zase v divadelních hrátkách. Na výtvarce si malé děti vyrobily krásné škrabošky na večerní karnevalovou diskotéku a větší děti dělaly voodoo panenky. Na stolních hrách zkoušely děti poker – hrály o víčka od PET lahví ,sportovci si zahráli mimo jiné zápas v softballu a zálesáci .
Odpoledne čekala děti v další etapě cesta na Lokiho hrad, kde se s ním musely utkat ve hře kámen, nůžky, papír. Každá skupinka dostala na začátku cesty určitý počet životů, o které ale v průběhu strastiplné cesty mohla přijít. Například tím, že skupinku přepadl bandita nebo se nedokázala bez zásahu proplížit územím obrů či prolézt bez dotyku pavučinou. Jelikož většině skupinek zbyly nějaké životy, když už Loki o své přišel, získaly pro bohy zpět jejich zbraně a přiblížily se tak svému cíli – navrátit bohům město Asgárd a vládu nad světem.
Dnešní večeře byla speciální pro výherce talentshow, kteří uplatnili poukaz na večeři při svíčkách. Jejich stůl byl vyzdobený a večeři jim servírovala osobně hlavní vedoucí Bára. Po večeři se celý tábor sešel na karnevalové diskotéce, která díky maskám získala speciální atmosféru. Největší ohlas sklidila maska vedoucího Ondry, který se převlékl za cukrovou vatu.
lbh1_2013_0707_2-nahled lbh1_2013_0707_3-nahled lbh1_2013_0707_4-nahled
lbh1_2013_0707_5-nahled lbh1_2013_0707_6-nahled lbh1_2013_0707_7-nahled

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.7.

Dnes dopoledne čekal malé Vikingy další úkol na cestě za záchranou světa před Lokim. Loki si vzpomněl, že by mohl svým zlatem obloudit strašné draky a získat si je na svou stranu. Vikingové s Valkýrou si chvíli mysleli, že jsou ztraceni, ale v tu chvíli se zjevil mocný Ódin a poradil jim, že draci mají rádi ještě jednu věc více, než zlato, které milují. Jediná věc, která by mohla Vikingům pomoci získat draky na stranu bohů je úžasný kulturní prožitek. Proto se skupinky pustily do vymýšlení divadla na motivy vikingských legend. Dračí porota představení poté zhlédla a shodla se, že Vikingové budou lepšími spojenci než Loki.

Dnešní odpolední svačina byla speciální, protože kromě normální svačiny dostaly děti ještě trdelník, které jsme dostali od firmy Trdelník.com. Po svačině vyrazili cyklisti na kratší výlet, a když se vrátili, konal se zápas velkých kluků proti vedoucím. Po napínavém boji vedoucí zvítězili, ale kluci si to jistě nenechají líbit a brzy je vyzvou na odvetu.

Po večeři proběhl generální úklid tábora, sanitárka a poté opékání buřtů, chlebů a zpěv s kytarou u táboráku. Malé děti šly spát a ty velké se za tmy vypravily s vedoucími do lesa, aby si zahrály hru „Vysílačka“. V této hře mají děti za úkol proplížit se kolem strážců s baterkami doprostřed kruhu, ze kterého se ozývá píšťalka. Byl to velmi náročný úkol, takže do středu se dostalo jen několik málo jedinců…. O  to větší měli tito jedinci   radost.

lbh1_2013_0607_2-nahled lbh1_2013_0607_3-nahled lbh1_2013_0607_4-nahled

 

 

 

 

 

 

lbh1_2013_0607_5-nahled lbh1_2013_0607_1-nahled

 

 

 

 

 

 

3.7.

Dopoledne panovalo v táboře napětí a nervozita, protože se s každou minutou oddílům blížil konkurz na Talentshow. Chvíli po nástupu jsme uslyšeli zvuk motoru a troubení auta – to přijížděla porota – Lucka Vondráčková, Michal David a zahraniční host Shakira. Takže dopoledne bylo ještě plné nacvičování a příprav.

Odpoledne si děti užívaly při hrách a dovádění se svými oddílovými vedoucími. Některé hrály běhací hry nebo stavěly v lese domečky, jiné hrály přehazku nebo stolní hry a twistra. Některé větší oddíly byly na výletě v blízkém Rožmitále pod Třemšínem.

Po večeři jsme se ve druhé etapě vydali na trolí pevnost, kterou samozřejmě střežili strašní trolové  . Děti je ale po náročném boji přemohly a tím pádem osvobodily bohy. Takže už nám možná svítá na lepší časy, ale pouze možná, protože proradný Loki jistě vymyslí nějakou další lest, aby nám znepříjemnil život.

lbh1_2013_0307_1-nahled lbh1_2013_0307_4-nahled lbh1_2013_0307_2-nahled

 

 

 

 

 

2.7.

Dnešním dopoledním programem byly workshopy. Děti si mohly vybrat podle svého zájmu zálesáctví, tanec, výtvarku, sport, deskové hry a divadelní kroužek. Na zálesáctví si děti zopakovaly například pravidla chování v přírodě a poté byly na procházce v lese. Na tancování se děti po rozcvičce naučily taneční sestavu. Výtvarníci malovali své zážitky, také měli k dispozici omalovánky a větší z nich vytvořili nádherné vikingské plakáty, které nám již od odpoledne zdobí tábor. Sportovci si vyzkoušeli například přehazku, chytání softballovými rukavicemi, házení s frisbee a také měli možnost zahrát si oblíbený fotbal. Na deskových hrách si děti zahrály strategickou hru Carcassonne a předváděcí hru Activity. Na divadelním kroužku měly děti nejprve malou „hereckou“ rozcvičku a poté dostaly speciální herecký úkol.

Odpoledne čekal děti výcvik v Dračích školách. Po skupinkách musely absolvovat 6 Dračích škol, které prověřovaly jejich schopnosti. Například ve škole výdrže běhaly štafetu na fotbalovém hřišti, ve škole hbitosti museli v týmu naskákat 300 přeskoků přes švihadlo, ve škole přesnosti házely děti z různých vzdáleností šiškou do stromu, ve škole rychlosti měly za úkol přenášet vodu z jedné sklenice do druhé pomocí stříkačky a ve škole hádanek luštily šifru o Ódinovi a ve škole síly se týmy překonávaly v držení rukou do kříže. Děti si zápolení mezi sebou velmi užívaly, tak jsme všichni zvědavý, kdo se umístí na předních příčkách.

Po večeři vyjeli cyklisti na úvodní cyklovýlet. Po chvíli se rozdělili podle výkonnosti. Slabší ujeli asi 8 kilometrů a silnější družstvo 20 km. Jelikož zítra nás čeká běhací etapa, dět  i šly brzy spát, aby mohly bojovat v další části záchrany bohů ze spárů proradného Lokiho.

lbh1_2013_0207_1-nahled lbh1_2013_0207_2-nahled lbh1_2013_0207_3-nahled

 

 

 

 

 

 

 

1.7.

Dnešní den se nesl ve znamení oddílové činnosti, která byla v průběhu odpoledne postupně prokládána vysokými lany – ta absolvovaly děti, které je měly objednané. Překážky byly úplně jiné než loni a každý si přišel na své. Na tvářích dětí zářily nadšené úsměvy, ať už překážku překonaly celou nebo jen z části. Všechny děti měly také možnost vyzkoušet si nízkou lanovou lávku.

V rámci oddílové činnosti některé děti stavěly domečky v lese z přírodních materiálů, jiné chránily své holubníky před nálety jestřábů a větší děti hrály strategickou hru vlajky. Hra spočívá v tom, že hrají proti sobě dva týmy a úkolem je ukrást vlajku soupeře z jeho území. Nejstarší děti se mimo jiné snažily bez dotyku prolézt skrz pavučinu z provázku. Zejména malé děti se pilně věnovaly psaní dopisů a pohledů, takže mnozí rodiče se brzy mohou těšit na pozdravy od svých ratolestí.

Večer se děti vyřádily na diskotéce a pak šly spát.

lbh1_2013_0107_1-nahled lbh1_2013_0107_2-nahled lbh1_2013_0107_3-nahled

 

 

 

 

 

 

30.6.

Cesta proběhla podle plánu, takže se děti ještě před obědem rozdělily do oddílů a společně se svým vedoucím se ubytovaly. Po poledním klidu probíhalo v oddílech seznámení s táborem, táborovým řádem a také mezi dětmi a vedoucím navzájem.

lbh1_2013_306_1-nahled
Po večeři, když se začalo stmívat, ukázali se dětem jejich noví náčelníci vikingských vesnic. Byli to:

Hakon z vesnice Vododržky,

Svanhvita z Bělice,

Muradin ze Železné pěsti,

Ragnar ze Zeleného rohu,

Audhumla z Vlčí propasti,

Satin z Kozlova,

Xéra z Dubové hory,

Ylva z Flákotova,

Orik z Palcátova,

Karlin ze Skřetí díry,

Torlak z Kladívkova,

Inge z Dračí zátoky.

Všichni byli na první pohled odvážní a silní a někteří dokonce trochu strašidelní a vybrali si svoje obyvatele – právě naše táborníky. Hned poté se děti se svými náčelníky vydaly oslavit tisícileté výročí slavné bitvy. Uprostřed rituálu, který byl doprovázen loučemi, se objevil nejvyšší bůh Ódin. Děti se vzápětí dozvěděly, jak důležitý úkol před nimi stojí. Proradný vikingský bůh Loki uvěznil bohy za pomoci trollů a ti jsou teď úplně bezmocní – vikingské kmeny se je musí pokusit osvobodit. Jako první čeká obyvatele vikingských vesnic prověření jejich zdatnosti, rychlosti, hbitosti a dalších důležitých vlastností v Dračích školách. A tak se děti odebraly do postýlek, aby nabraly dost sil…

lbh1_2013_306_2-nahled lbh1_2013_306_3-nahled

Z naší fotogalerie Spřátelené weby:

kamarádi zubaři: Obrázek organizace dětí a mládeže, ve kterých jsme členy:

Obrázek
logo_rdmp_1

 

 

 

Anketa
Zaregistrujte se

k zasílání informací o našich akcích přímo na Váš email. Více informací

Diskutujte o táboření
Novinky

22. 5. 2014

Bambiriáda Praha 22.-25.5.2014

Bambiriáda - prezentace činnosti organizací dětí a mládeže a středisek volného času
Místo konání: Vítězné nám. na Praze 6, u stanice metra Dejvická
Kdy: 22.-25.5.2014 vždy od 9,00 do 18,00 (neděle jen do 17,00) hodin
Naše občanské sdružení má na této akci každoročně svůj stánek.
Co vás čeká: soutěže, výtvarné dovednosti, nabídka volnočasových aktivit
více informací naleznete na www.bambiriada.cz/praha

29. 12. 2013

Letní tábory - přihlašování otevřeno

DĚTI BEZ HRANIC otevřely příjem přihlášek na letní dětské tábory 2014 - 5 turnusů - a letní tábory pro rodiče s dětmi 2014 - 5 turnusů. Všechny tábory se konají na stejných místech jako dosud.

- letní dětské tábory - více zde

- tábory pro rodiče s děmi - více zde

22. 11. 2013

Pizza party Mikulášská

30. listopadu od 11. hodin pro Vás Péťa Valterová a její vedoucí připravují tradiční Mikulášskou Pizza party.

Více informací >>

Vypsat všechny novinky

Obrázek Obrázek Obrázek
logo_maminka-nahled logo_slunicko-nahled
[CNW:Counter]